Krótka historia PZL-Świdnik

31 sierpnia 2017 Wyłącz przez Kasia
domofony aco domofony wideofony

Dobre wojsko powinno posiadać wyspecjalizowaną kadrę w każdym ze swoich sektorów. Sami odpowiednio wyszkoleni ludzie jednak nie wystarczą – oczywiste jest, że by liczyć na sukcesy, państwo musi oddać im do dyspozycji doskonale przygotowany sprzęt.

Za wykonywanie wszelkiego rodzaju pojazdów bojowych oraz uzbrojenia odpowiada w Polsce wiele koncernów. Jednym z najbardziej znanych przedsiębiorstw, zajmujących się produkcją jednostek powietrznych jest PZL-Świdnik.

Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego im. Zygmunta Puławskiego „PZL-Świdnik”, kiedyś znana pod nazwą WSK Świdnik, działa już od roku 1951.

Zajmuje się ona głównie produkcją śmigłowców zarówno do użytku wojskowego, jak i cywilnego. Mimo tego, przez kilkadziesiąt lat jej istnienia powstawały także motocykle oraz szybowce.

Aktualnie powstają tam śmigłowce, wchodzące w skład polskich sił powietrznych PZL W-3 Sokół oraz PZL SW-4. Wytwórnia wciąż produkuje również części i podzespoły do wielu jednostek latających.

Kilka lat temu większość udziałów przedsiębiorstwa wykupiła włosko-brytyjska spółka AgustaWestland, jednak PZL-Świdnik jeszcze długo będzie się kojarzył ze wspaniałymi realizacjami polskich śmigłowców z przełomu lat 60. i 70.

do szkła chwytaki specjalne chwytaki do szkła specjalistyczne chwytaki profitechnik