Ile razy, kiedy widzisz nowy budynek użyteczności publicznej lub powstający park, zastanawiasz się, kto za to odpowiada? Mogłoby się wydawać, że podejmowanie takich decyzji jest proste i dotyczy wyłącznie konkretnego obszaru. Tymczasem planowanie przestrzenne jest jednym z najistotniejszych elementów bardzo złożonej polityki przestrzennej.
Tworzenie planów zagospodarowania danego terenu przebiega na kilku różnych poziomach. Przy projektowaniu trzeba brać pod uwagę dobro jednostek różnej wielkości: zarówno miast oraz gmin, jak i całego regionu czy nawet kraju.
W dzisiejszych czasach powstają również plany zagospodarowania obszarów większych niż kraj. W ten sposób można w spójny sposób ustalić, jak będą wyglądały wybrane regiony europejskie czy nadmorskie miejscowości.
Nadrzędnym celem planowania przestrzennego jest realizowanie zamierzonych pomysłów, przy jednoczesnym wprowadzaniu swoistego ładu i porządku na danym obszarze. Bardzo ważna w gospodarowaniu wybranym terytorium jest właśnie spójność.
Unikamy więc stawiania nowoczesnych budynków w historycznej okolicy czy szklanych centrów handlowych w otoczeniu starych kamienic.
Jak dziś mieszkamy
Kontrast razi
Planowanie przestrzenne na poziomie lokalnym