Domy w sześcianie – holenderskie Cube Houses

Będąc w Holandii warto zobaczyć nietypowe rotterdamskie domy, czyli Cube Houses. Ich pierwowzorem były domy powstałe w Helmond. Zarówno jedne, jak i drugie stworzył architekt o ugruntowanej, światowej pozycji – Piet Blom.

Domy z Rotterdamu umiejscowiono na szczycie mostu dla pieszych. Cube Houses posiadają kubistyczną formę, są sześcienne i o krzywych ścianach. Jednak ich zadziwiająca zewnętrzna forma, to zaledwie połowa sukcesu.

Wnętrze domów można również określić jako bardzo oryginalne. Jego cechą jest olbrzymia funkcjonalność oraz znakomita przestronność. Każdy z rotterdamskich domków może pochwalić się jednakową wielkością.

Liczą one po 100 m kwadratowych, które to rozdysponowane są na trzech piętrach. Bardzo często piętro najwyższe pełni funkcję ogrodu. Domy te powstały w latach 70-tych ubiegłego wieku, jednak do dziś stanowią one niezwykłą atrakcję oraz częsty cel turystów, którzy na własne oczy zobaczyć chcą z zewnątrz słynne kubistyczne domki.

pręt ciągniony montaż pomp głębinowych poznań