Techniki estradowe to bardzo szerokie pojęcie, które w skrócie określa się jako ,,techniczna obsługa imprez”. Można je rozumieć i tłumaczyć dwojako. Z jednej strony jest to praca, do której zalicza się wszelkie elementy realizacyjne przed danym wydarzeniem. Do zadań takiego pracownika, w zależności od zawodu i obejmowanego stanowiska należą: budowanie konstrukcji estradowych, prace z osprzętem elektrycznym, przygotowywanie scen, trybun, podłóg i podestów. Osoba, która realizuje takie działania – jest więc w dużej mierze pracownikiem fizycznym. Taka praca wymaga jednak zarówno dużo siły, ale i techniki i doświadczenia. Wszystkie stawiane elementy muszą spełniać określone normy i wpasowywać się w regulaminy.
Z drugiej strony – techniki estradowe to także realizacja określonych czynności w trakcie trwania danego wydarzenia. Dobrze można wytłumaczyć to na przykładzie koncertu. Do zadań pracownika na takim stanowisku należą: obsługa oświetlenia, nagłośnienia i multimedia (rzutniki, ekrany, projektory, video, agregaty i kable). Po krótkim wytłumaczeniu charakteru pracy technika estradowego można wyciągnąć już pierwsze wnioski. Praca ta nie jest prosta, a do jej wykonywania potrzeba wcześniejszego przyuczenia. Jeśli znajdujesz się w kręgu osób zainteresowanych tą branżą – zachęcamy do zajrzenia do przygotowanej listy miejsc, w których można nabyć konkretne umiejętności z zakresu technicznej obsługi imprez i eventów:
- Pierwszą propozycją jest zdobywanie wiedzy na różnych kursach i szkoleniach. Jednym z przykładów są oferty różnych szkół policealnych w całej Polsce.
Przykładowy zawód technika realizacji nagrań i nagłośnień z pewnością otworzy drzwi do kilku firm eventowych w kraju. Najważniejsze jest jednak to, że cały kurs kończy się konkretnym egzaminem zawodowym, a pozytywne zdanie – otrzymaniem certyfikatu, honorowanego w branży;
- Kolejne rozwiązanie dla zainteresowanych do podjęcie studiów. Świetnymi przyładami są tradycyjne, renomowane uczelnie, na których pojawiają się właśnie takie kierunki. Zdobywać umiejętności można przykładowo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku – Reżyseria Dźwięku;
- Ostatnią propozycją, która nieco odbiega od poprzednich – to praktyki. Miłośnicy muzyki i eventów, którzy chcą pracować branży, swoje pierwsze kroki często stawiają jako wolontariusze na największych festiwalach. Jest to pierwszy krok do zdobycia konkretnego stanowiska i rozwijania skrzydeł w technikach estradowych, podpatrując pracę profesjonalistów.
.
Odpowiednie przygotowanie do imprezy
Wymyślmy temat przewodni imprezy
Może warto zostawić imprezy specjalistom?