Najwyżej położone budynki w Polsce
By zobaczyć najwyżej położone budynki w Polsce potrzeba nie lada kondycji! Usytuowane na najwyższych szczytach górskich z pewnością robią niesamowite wrażenie.
Pierwsze miejsce – Obserwatorium Meteorologiczne na Kasprowym Wierchu
Pierwsze miejsce na liście najwyżej położonych budynków w Polsce zajmuje Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne. Usytuowane jest na samym szczycie Kasprowego Wierchu, na wysokości 1987 metrów nad poziomem morza. Pomysł takiego ulokowania obserwatorium narodził się w 1934 roku. Wtedy też rozważano budowę lejki liniowej. W budynku dokonuje się pomiarów klimatologicznych, a także obserwuje się opady, zlodzenia, zjawiska optyczne, radioaktywność i natężenie promieniowania słonecznego.
Drugie miejsce – Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów
Tuż za Obserwatorium Meteorologicznym na Kasprowym Wierchu plasuje się Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów położone na wysokości 1670 m n.p.m.
Oficjalnie otwarte w 1953 roku, obecnie dzierży tytuł najwyżej położonego schroniska w Polsce. Można do niego dotrzeć pieszo, przemierzając specjalnie wyznaczony szlak turystyczny.
Trzecie Miejsce – Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce
Jeszcze na podium znalazło się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce. Wybudowane na miejscu starego budynku z 1900 roku. Obecne obserwatorium znajduje się na wysokości 1602 metrów nad poziomem morza i zostało oficjalnie przekazane do użytku w 1974 roku. Charakterystyczna konstrukcja obserwatorium (połączone ze sobą dyski) sprawia, że jest ono charakterystycznym obiektem Karkonoszy.
Inne najwyżej położone budynki w Polsce
Na Śnieżce, oprócz Obserwatorium, znajduje się również Kaplica św. Wawrzyńca. Położona na tej samej wysokości nad poziomem morza, co słynne Obserwatorium Meteorologiczne – 1602 m n.
p.m., dlatego zasługuje również na zaszczytne miejsce na podium. Barokowa kapica to obecnie najwyżej położony polski zabytek sakralny, który nadal działa. Wybudowana w 1681 roku. Zniszczona przez pioruny kaplica została gruntownie odrestaurowana na przełomie XX i XXI wieku.
Na Hali Gąsienicowej, na wysokości 1500 m n.p.m.
znajduje się Schronisko „Murowaniec”. Nazwa tego schroniska wywodzi się od grubych granitowych ścian. Oficjalnie oddane do użytku w 1925 roku. Z „Murowańca” roztacza się niezwykły widok na Tatry – od Kasprowego Wierchy po Tatry Bielskie.
Do najwyżej położonych schronisk należy zaliczyć również Schronisko nad Morskim Okiem, położone na wysokości 1406 m n.p.m. Oddane do użytku w 1908 roku jest jednym z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych w polskiej części Tatr.
Z kolei na wysokości 1354 m n.
p.m. znajduje się stacja kolejki liniowej na Myślenickich Turniach. Jest to stacja pośrednia i prowadzi z Kuźnic na Kasprowy Wierch. Znajdują się tam silniki niezbędne do funkcjonowania całej kolejki, które odpowiadają za napęd górnego i dolnego odcinka.
Nie można zapomnieć także o Schronisku na Hali Kondratowej. Choć jest to najmniejszy z tego typu budynków w Polsce, to należy go docenić za położenie na wysokości 1333 m n.p.m.
W obecnej postaci powstał w 1949 roku. Obok schroniska znajduje się wielki głaz, który przypomina o kamiennej lawinie, która w 1953 roku zeszła z Długiego Giewontu i częściowo uszkodziła schronisko.
wózek widłowy hyundai
Polecane artykuły
Poprawna izolacja ścian
Dokonywanie poprawnej izolacji ścian jest jednym z gruntownych elementów, wykonywanych w czasie stawiania domu lub późniejszych poprawek. Jest metodą, która zapewnia nie tylko zatrzymanie utraty ciepła, co jest bardzo funkcjonalne, ale także oszczędzenie w przyszłości bardzo dużych pieniędzy. Aby p
Krótka historia PZL-Świdnik
Dobre wojsko powinno posiadać wyspecjalizowaną kadrę w każdym ze swoich sektorów. Sami odpowiednio wyszkoleni ludzie jednak nie wystarczą – oczywiste jest, że by liczyć na sukcesy, państwo musi oddać im do dyspozycji doskonale przygotowany sprzęt. Za wykonywanie wszelkiego rodzaju pojazdów bojowyc