Cech.ilawa

Portal informacji praktycznej

Wysokie budynki świata, które trzeba zobaczyć

www.hierophant-nox.com

Na całym świecie istnieją budynki, które zachwycają swoją wysokością i pięknem, a także stają się znakiem rozpoznawczym danego kraju. Będące tworem współczesnego świata lub wybudowane w zupełnie innych epokach. Już na samych fotografiach wyglądają oszałamiająco, a widziane na żywo zapierają dech w piersiach.

Podium najwyższych budynków świata

Podium zajmują:

  • Burdż Chalifa w Dudaju
  • Shanghai Tower w Szanghaju
  • Arbadż al-Bajt w Mekce

Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą pochwalić się aż kilkoma rozpoznawalnymi na całym świecie budynkami. W Dubaju znajduje się między innymi Burdż Chalifa, którego oficjalne otwarcie miało miejsce w 2010 roku. Wieżowiec budowano przez 5 lat, a koszt budowy wyniósł półtora miliarda dolarów. Wysokość budowli wynosi blisko 830 metrów.

Burdż Chalifa liczy sobie 163 piętra i jako najwyższy budynek na świecie zdecydowanie robi wrażenie!
Drugie miejsce na liście najwyższych budowli zajmuje Shanghai Tower w Szanghaju, w Chinach. Całkowita wysokość to 632 metry, a koszt budowy wieżowca to zawrotne 2,2 miliarda dolarów! Znajdują się w nim biura, sale konferencyjne, obiekty rozrywkowe i handlowe, a nawet hotel. W wieżowcu nie zabrakło także tarasu widokowego – taki widok na pewno zapiera dech w piersiach!
Tuż za szanghajskim drapaczem chmur plasuje się Arbadż al-Bajt w Mekce, w Arabii Saudyjskiej. To w sumie kompleks budynków, który ma na swoim koncie parę światowych rekordów. Zdobył tytuł między innymi największej na świecie tarczy zegara, najwyższego zegara wieżowego i najwyższego hotelu. Budynek ma wysokość 601 metrów i 120 kondygnacji.

Inne wysokie budynki, które trzeba zobaczyć

Co ciekawe, w Nowym Jorku możemy podziwiać 1 World Trade Center, które wcześniej funkcjonowało pod nazwą Freedom Tower.

Wieżowiec powstał w miejscu biurowców, które zostały zniszczone 11 września 2001 roku w wyniku zamachu terrorystycznego.1 World Trade Center to biurowiec wysoki na 541 metrów (wysokość całkowita). Jego oficjalne otwarcie miało miejsce na początku listopada w 2014 roku.
Na liście jednych z najwyższych, a jednocześnie zapierających dech w piersiach budynków znalazły się bliźniacze wieżowce w Malezji (w Kuala Lumpur) wysokie na ponad 450 metrów! Pomiędzy wysokimi wieżami rozciąga się most długi na 58 metrów. Jeśli mowa o drapaczach chmur, to nie można nie wspomnieć o najbardziej rozpoznawalnym symbolu Nowego Jorku w Stanach Zjednoczonych – Empire State Building. Wieżowiec liczy 102 piętra (plus jedno podziemne). Jest wysoki na ponad 380 metrów, a razem z wieżą ma wysokość ponad 440 metrów!

Nie najwyższa, ale najbardziej rozpoznawalna – Wieża Eiffla

Rozpoznawalna budowla Francji, a dokładniej Paryża? Bez wątpienia Wieża Eiffla.

Mimo że nie zalicza się do top najwyższych budynków świata, to i tak warto o niej wspomnieć. Umiejscowiona nad Sekwaną, na krańcu Pola Marsowego, wysoka na 324 metry. Wieża Eiffla wybudowana została w na paryską Wystawę Światową, która miała miejsce w 1889 roku. Konstrukcja miała upamiętniać 100. rocznicę rewolucji francuskiej oraz prezentować możliwości inżynierskie tamtejszej epoki. Materiał wykorzystany do budowy nie pozostawał bez znaczenia – chciano podkreślić walory żelaza w architekturze. Po 20 latach ta „żelazna dama” miała zostać rozebrana! Eiffel nie chciał jednak do tego dopuścić i założył na wieży laboratorium.

Dzisiaj Wieża Eiffla to rozpoznawalny na całym świecie symbol Paryża, a nawet całej Francji!.

Produkcja vlepek https://booklet.pl/oferta/vlepki-papierowe-pociete-na-sztuki drukujemy vlepki na zamówienie