Sławne budowle świata – turystyczne atrakcje

Sławne budowle świata – turystyczne atrakcje

26 lipca 2017 Wyłącz przez Kasia
stretch maszynowy

Na całym świecie istnieją budowle, które nie tylko są cenione ze względów architektonicznych, ale stają się wyróżnikiem danego miasta, a nawet kraju! Paryż ma swoją Wieżę Eiffla, Waszyngton Biały Dom, Moskwa charakterystyczną cerkiew, a Piza Krzywą Wieżę. Co jeszcze warto zobaczyć?

Biały Dom w Waszyngtonie

Z czego znany jest Waszyngton? Znajduje się tam Biały Dom, który jest oficjalną rezydencją dla aktualnego prezydenta Stanów Zjednoczonych. To również jego miejsce pracy. Biały Dom był wcześniej nazywany Domem Prezydenckim, Pałacem Prezydenckim i Siedzibą Władz Wykonawczych. Dopiero Roosevelt w 1901 roku nadał budynkowi obecnie obowiązującą nazwę.

Cerkiew Wasyla Błogosławionego w Moskwie

Będąc w Moskwie z pewnością trzeba zobaczyć Cerkiew Wasyla Błogosławionego, która została wzniesiona z rozkazu cara Iwana IV Groźnego, w latach 1555-1560. Mieści się ona na Placu Czerwonym, blisko Kremla. Budowlę wzniesiono na pamiątkę zwycięstwa w wojnie z kazańskimi Tatarami. Osiem kopuł miało symbolizować trwające osiem dni walki pod Kazaniem. Tych osiem wież otacza najwyższą wieżę ze złotą kopułą. Z kolei dziewiąta wieża została dodana w 1588 roku – to ta bogato udekorowana, zielono-złota wysadzana piramidkami. Dzisiaj kolorowe kopuły to znak rozpoznawczy Moskwy, ale na początku wszystkie z nich wcale nie były takie barwne, ale jednakowo pozłacane. To w latach 70 XVII wieku Cerkiew nabrała bajkowego wyglądu. Co ciekawe, wedle legendy, po zakończonej budowie, car nakazał oślepić twórcę Cerkwii, by nigdy już nie wzniósł niczego „równie pięknego”!

Krzywa Wieża i Koloseum we Włoszech

Mówisz Piza, myślisz Krzywa Wieża! Tę sławną budowlę, będącą wieżą katedralną, co roku odwiedzają miliony turystów. Wzniesiona w stylu romańskim, liczy sobie blisko 55 metrów (wysokość całkowita).

Wznoszono ją w latach 1173-1372. Już w rok po rozpoczęciu budowy wieża zaczęła lekko odchylać się od pionu. Mankament ten próbowano naprawić już w czasie budowy. Mimo 177 lat budowy i podejmowania prób powstrzymania odchylania, nie udało się postawić wieży prosto. Krzywa Wieża w Pizie liczy 8 kondygnacji i wybudowana jest z białego marmuru. Jej odchylenie okazało się pomocne dla Galileusza! Dzięki temu, włoski astronom mógł w 1600 roku pokazać, że czas spadania jest niezależny od masy danego ciała – eksperyment ten niektórzy naukowcy uważają jednak za mit. Włochy słynną z jeszcze jednak budowli – rzymskiego Koloseum. Ten słynny amfiteatr wzniesiono w latach 70-80 n.e. Duża, eliptyczna budowla mogła pomieścić 45-50 tysięcy widzów! W amfiteatrze odbywały się spektakularne widowiska, a w tym igrzyska, walki gladiatorów oraz polowania na dziką zwierzynę.

Wieża Eiffla w Paryżu

Znakiem rozpoznawczym Francji, a dokładniej Paryża jest Wieża Eiffla. Wzniesiona z okazji paryskiej Wystawy Światowej, która odbywała się w 1889 roku. Wieża miała również upamiętniać setna rocznicę rewolucji francuskiej, a także demonstrować możliwości techniczne epoki. Poprzez jej budowę, podkreślono walory żelaza w architekturze. Tak charakterystyczna Wieża Eiffla miała zostać jednak rozebrana – po 20 latach od Wystawy.

Twórca „żelaznej damy” nie chciał do tego dopuścić i w tym celu założył na wieży laboratorium i prowadził tam eksperymenty.

http://e-keller.pl/kategoria-produktu/maszyny-sitodruk/ laminwoods.pl