Sfinks, Tadż Mahal, Statua Wolności i inne sławne budowle, które musisz kiedyś zobaczyć!

Sfinks, Tadż Mahal, Statua Wolności i inne sławne budowle, które musisz kiedyś zobaczyć!

18 lipca 2017 Wyłącz przez Kasia
produkcja laminatu

Na świecie istnieją budowle, które stają się wizytówką danego miasta, a nawet kraju. Tak właśnie jest ze Sfinksem i piramidami w Gizie, Operą w Sydney, Statuą Wolności w Nowym Jorku i wieloma innymi architektonicznymi perełkami. Co jeszcze warto zobaczyć w swoim życiu i gdzie wybrać się, by ujrzeć te turystyczne atrakcje?

Sydney Opera House w Australii

Australia, a dokładniej Sydney kojarzy się z operą z charakterystycznymi białymi dachami. Budynek wzniesiony w duchu nowoczesnego ekspresjonizmu w latach 1957-1973. Wykonany z betonu, stali i ze szkła. Na oficjalnym otwarciu opery pojawiła się nawet królowa Elżbieta II! Obecnie budynek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Londyński Pałac Buckingham

W czasie pobytu w Londynie, w Wielkiej Brytanii, nie można nie zobaczyć Pałacu Buckingham.

Ta legendarna rezydencja królewska została wybudowana w 1703 roku. To obecnie największy na świecie pałac, który wciąż spełnia taką funkcję, jaka została mu pierwotnie nadana. W 1837 roku Pałac został ogłoszony jako oficjalna siedziba brytyjskich monarchów. Warto wiedzieć o istotnym elemencie pałacu jakim jest królewski sztandar. Gdy monarcha rezyduje w Pałacu Buckingham – sztandar zawieszony jest na pełnej wysokości, a gdy wyjeżdża – jest on zdejmowany. Z kolei w przypadku śmierci któregoś z członków rodziny królewskiej – do połowy masztu zawieszana jest flaga Wielkiej Brytanii, the Union Jack.

Tadż Mahal w Indiach

Indyjskie mauzoleum Tadż Mahal zwane jest „świątynią miłości”, z racji tego, że zostało wzniesione z rozkazu Szahdżahana (piątego władcy muzułmańskiego imperium z dynastii Mogołów) na pamiątkę zmarłej żony Mumtaz Mahal.

Budowla mieści się w Agrze, w Indiach. Kompleks złożony jest z głównego mauzoleum z charakterystyczną kopułą i wielką bramą oraz z czterech wież i dwóch meczetów z czerwonego kamienia. Do kompleksu wliczany jest także ogród będący wyobrażeniem raju.

Wielki Sfinks w Gizie

Wielki Sfinks i piramidy w Gizie to największe atrakcje turystyczne całego Egiptu. Ten, kto przybywa do Egiptu, z pewnością chce zobaczyć i zrobić sobie zdjęcie z posągiem Wielkiego Sfinksa. To mityczne stworzenie to lew z ludzką głową – najprawdopodobniej wizerunek Chefrena.

Statua Wolności w Nowym Jorku

Widnieje na pocztówkach, filmach i na okładkach przewodników – Statua Wolności w Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych.

Budowla mierzy 46,5 metra, a wysokość wraz z cokołem wynosi 93 metry. Monumentalny obiekt wybudowano w latach 1884-1886 jako dar narodu francuskiego. Statua Wolności miała być pamiątką przymierza obu tych narodów, które zawarto w czasie wojny o niepodległość USA. Był to dar od rządu francuskiego w stulecie uchwały Deklaracji niepodległości. Co ciekawe, Statua została wybudowana we Francji, a potem rozebrana na części i przetransportowana statkiem do Nowego Jorku. Jej oficjalne odsłonięcie nastąpiło w październiku 1886 roku. Obecnie jest to narodowy pomnik Stanów Zjednoczonych.

Powyższe budynki to nie jedyne charakterystyczne budowle na świecie, które warto zobaczyć. Będąc jednak, w którymś z tych państw, na pewno trzeba wziąć je pod uwagę w planowaniu turystycznych atrakcji.

przydomowe oczyszczalnie ścieków choszczno kamień elewacyjny wewnętrzny