Niezwykłe budynki pokryte zielenią

Niezwykłe budynki pokryte zielenią

26 lipca 2017 Wyłącz przez Kasia
www.muz-lab.pl

Na całym świecie pojawia się coraz więcej budynków pokrytych zielenią. I nie chodzi tu tylko o sam kolor, ale o żywe rośliny! Zieleń pomaga w oczyszczaniu powietrza, radzi sobie z wodą opadową, a nawet tłumi hałas. Nie tylko spełnia funkcje praktyczne, ale także estetyczne. Stanowi niezwykłą ozdobę budynków i odróżnia dany obiekt od innych betonowych budowli w miejskiej przestrzeni.

Elegancki butik Ann Demeulemeester Shop w Seulu

Warto zwrócić uwagę na pewien elegancki sklep w Seulu. Butik Ann Demeulemeester został wyposażony w elewacje ze specjalnymi panelami, dzięki którym rośliny mogą rosnąć i wegetować. Zamiast sięgać po wielkie billboardy wykorzystano zieleń.

Rośliny znajdują się na zewnętrznych elewacjach, ale również we wnętrzu i tarasie budynku. Na ostatnim piętrze rozlokowane są restauracyjne stoliki, by można było zrelaksować się wśród wszechobecnej zieleni.

Japońska Prefektura w Fukuoce

W japońskim mieście Fukuoka znajduje się kilkunastopiętrowa prefektura, na której płaskich dachach posadzono bujną zieleń. Jeszcze przed budową obiektu, budynek wzbudzał kontrowersje, ponieważ miał zająć jedną z niewielu zielonych przestrzeni w mieście – park. Dlatego zaproponowano kompromisowe rozwiązanie, czyli połączenie budynku z parkiem. Prefektura posiada przeszkloną, wysoką elewację od strony ulicy, a od strony parku schodzi uskokami, tworzącymi płaskie dachy z wcześniej wspomnianymi roślinami. Z oddali budynek przypomina ogromna górę.

Muzeum Quai Branly w Paryżu

Francuska stolica mody może pochwalić się słynną zieloną elewacją – Muzeum Quai Branly. Niepowtarzalny wygląd budynku z pewnością przyczynił się do jego rozgłosu. Pionowy ogród został zaprojektowany przez francuskiego botanika Patricka Blanca, który uznawany jest za najlepszego specjalistę w tej dziedzinie. Na elewacji zostały umieszczone panele umożliwiające nawadnianie i nawożenie roślin. Wszystko odbywa się automatycznie i utrzymuje zieloną elewację w doskonałym stanie.

One Central Park w Sydney

Na półkuli południowej także znajdziemy „zielone budynki”. W Sydney znajduje się One Central Park, którego zielone ściany wznoszą się na wysokość aż 24 kondygnacji.

Budynek wyposażony jest w szklane elewacje, które uzupełnione zostały w zielone panele. Szklane elementy są częściowo zacieniane przez wijące się pnącza roślin. Zapewnia to ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza budynku. Wijąca się po elewacjach zieleń sięga nawet tych najwyższych pięter.

Elektrownia Cleanaway na Taiwanie

Tytuł najwyższej zielonej ściany na świecie został przyznany tajwańskiej elektrowni Cleanaway. Powierzchnia blisko 2600 metrów kwadratowych wpłynęła na pobicie rekordu Guinnessa w 2015 roku. Za zieloną ścianą elektrowni znajdziemy przemysłowe budynki.

Pełni zatem funkcję estetyczną, ale i praktyczną. Umieszczono na niej około 100 000 różnych roślin, które produkują spore ilości tlenu oraz pochłaniają dwutlenek węgla. Właściciel elektrowni mówi, że pokryta roślinami ściana to wyraz społecznej odpowiedzialności firmy.

Keller - Maszyny poligraficzne, producent maszyn drukujących wycinarka plazmowa