Najwyżej położone budynki w Polsce

skup złomu Chorzów http://www.wostal.biz/skup-zlomu-chorzow.php Wostal – skup surowców wtórnych i złomu

By zobaczyć najwyżej położone budynki w Polsce potrzeba nie lada kondycji! Usytuowane na najwyższych szczytach górskich z pewnością robią niesamowite wrażenie.

Pierwsze miejsce – Obserwatorium Meteorologiczne na Kasprowym Wierchu

Pierwsze miejsce na liście najwyżej położonych budynków w Polsce zajmuje Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne. Usytuowane jest na samym szczycie Kasprowego Wierchu, na wysokości 1987 metrów nad poziomem morza. Pomysł takiego ulokowania obserwatorium narodził się w 1934 roku. Wtedy też rozważano budowę lejki liniowej. W budynku dokonuje się pomiarów klimatologicznych, a także obserwuje się opady, zlodzenia, zjawiska optyczne, radioaktywność i natężenie promieniowania słonecznego.

Drugie miejsce – Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów

Tuż za Obserwatorium Meteorologicznym na Kasprowym Wierchu plasuje się Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów położone na wysokości 1670 m n.p.m.

Oficjalnie otwarte w 1953 roku, obecnie dzierży tytuł najwyżej położonego schroniska w Polsce. Można do niego dotrzeć pieszo, przemierzając specjalnie wyznaczony szlak turystyczny.

Trzecie Miejsce – Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce

Jeszcze na podium znalazło się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce. Wybudowane na miejscu starego budynku z 1900 roku. Obecne obserwatorium znajduje się na wysokości 1602 metrów nad poziomem morza i zostało oficjalnie przekazane do użytku w 1974 roku. Charakterystyczna konstrukcja obserwatorium (połączone ze sobą dyski) sprawia, że jest ono charakterystycznym obiektem Karkonoszy.

Inne najwyżej położone budynki w Polsce

Na Śnieżce, oprócz Obserwatorium, znajduje się również Kaplica św. Wawrzyńca. Położona na tej samej wysokości nad poziomem morza, co słynne Obserwatorium Meteorologiczne – 1602 m n.

p.m., dlatego zasługuje również na zaszczytne miejsce na podium. Barokowa kapica to obecnie najwyżej położony polski zabytek sakralny, który nadal działa. Wybudowana w 1681 roku. Zniszczona przez pioruny kaplica została gruntownie odrestaurowana na przełomie XX i XXI wieku.

Na Hali Gąsienicowej, na wysokości 1500 m n.p.m.

znajduje się Schronisko „Murowaniec”. Nazwa tego schroniska wywodzi się od grubych granitowych ścian. Oficjalnie oddane do użytku w 1925 roku. Z „Murowańca” roztacza się niezwykły widok na Tatry – od Kasprowego Wierchy po Tatry Bielskie.
Do najwyżej położonych schronisk należy zaliczyć również Schronisko nad Morskim Okiem, położone na wysokości 1406 m n.p.m. Oddane do użytku w 1908 roku jest jednym z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych w polskiej części Tatr.

Z kolei na wysokości 1354 m n.

p.m. znajduje się stacja kolejki liniowej na Myślenickich Turniach. Jest to stacja pośrednia i prowadzi z Kuźnic na Kasprowy Wierch. Znajdują się tam silniki niezbędne do funkcjonowania całej kolejki, które odpowiadają za napęd górnego i dolnego odcinka.

Nie można zapomnieć także o Schronisku na Hali Kondratowej. Choć jest to najmniejszy z tego typu budynków w Polsce, to należy go docenić za położenie na wysokości 1333 m n.p.m.

W obecnej postaci powstał w 1949 roku. Obok schroniska znajduje się wielki głaz, który przypomina o kamiennej lawinie, która w 1953 roku zeszła z Długiego Giewontu i częściowo uszkodziła schronisko.

pręt łuszczony wózek widłowy hyundai