Cech.ilawa

Portal informacji praktycznej

Najpiękniejsze budynki na świecie

Jedne z najpiękniejszych budynków na całym świecie inspirują współczesnych architektów. Na liście inspiracji znajdują się zarówno budynki z dzisiejszej epoki, jak i antyczne świątynie. Wybierając się na wycieczkę do danego kraju, warto zobaczyć na własne oczy taki budynek i przekonać się, dlaczego wzbudza taki zachwyt!

Grecki Partenon w Atenach

Listę najpiękniejszych budowli świata otwiera grecki Partenon w Atenach. Ta antyczna budowla to kwintesencja czystej formy doryckiego porządku. Co ciekawe, w świątyni tej można zauważyć także elementy porządku jońskiego. Zbudowana z białego marmuru i położona na wzgórzu, widoczna jest już z daleka. Jego budowa trwała od 447 r. p.n.e. do 432 r.

p.n.e. Skąd wzięła się nazwa Partenon? Nawiązuje ona do Ateny Dziewicy, czyli Ateny Partenos, której to ta grecka świątynia była poświęcona.

Zakazane Miasto w Pekinie

W Chinach, a dokładniej w Pekinie, znajduje się kompleks pałacowy – Zakazane Miasto, które zdecydowanie jest jednym z najpiękniejszych budynków na świecie, a także symbolem azjatyckiej cywilizacji. Ówcześni budowniczowie mieli rozmach! Wielki, długowieczny, a zarazem prosty w swojej formie dwór do dzisiaj inspiruje architektów. To dawny pałac cesarzy z dynastii Ming oraz Qing, który znajduje się w samym centrum Pekinu. Od 1987 roku figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wybudowany w latach 1406-1420 z polecenia cesarza Yongle z dynastii Ming. Pałac cesarski otoczony jest murem obronnym, a wieże pokrywa charakterystyczna żółta dachówka. W sąsiedztwie Zakazanego Miasta znajdują się parki i trzy sztuczne stawy.

Wszystko to twory przepiękną, zamkniętą kompozycję.

Empire State Building w Nowym Jorku

Ze współcześnie wybudowanych obiektów warto wspomnieć o Empire State Building w Nowym Jorku. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych wieżowców, ale i symboli całego miasta i kraju! Oficjalne otwarcie miało miejsce w 1931 roku i zostało poprowadzone przez prezydenta Herberta Hoovera. Oficjalna wysokość tego drapacza chmur to 381 metrów, ale gdy zmierzyć także antenę na dachu, jego wysokość całkowita wynosi 443,2 metry. Zaprojektowany wedle stylu art deco i zaliczany do siedmiu cudów współczesnego świata.

Casa Mila w Barcelonie

Znajdująca się w Hiszpanii, a dokładniej w Barcelonie Casa Mila to zdecydowanie jeden z ciekawszych i piękniejszych budynków kraju, ale i świata. Zbudowana jeszcze przed I wojną światową (w latach 1906-1910) dla bogatego przedsiębiorcy. Za tamtych czasów projekt budynku wzbudzał kontrowersje – nieregularna, falista elewacja, stalowe balustrady i ciężka kompozycja nasuwały skojarzenia do kamieniołomu. Mimo początkowej niechęci, dzisiaj docenia się oryginalność budowli, która od lat 80. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród najpiękniejszych budynków świata warto wymienić również Kongres Narodowy w Brazylii, zaprojektowany w oparciu o kształt samolotu.

Nie sposób nie wspomnieć także o francuskiej Bibliotece Sainte-Genevieve w Paryżu z XIX wieku. Określana jako „świątynia wiedzy”, nawiązuje do stylu klasycystycznego.

Konstrukcje i hale stalowe Olsztyn. https://studniewiercone.net/pompy-glebinowe/