Cech.ilawa

Portal informacji praktycznej

Najciekawsze budynki w Amsterdamie

Największe miasto Holandii i jej stolica, czyli Amsterdam, słynie z ciekawych budynków, które zdecydowanie warto zobaczyć w czasie pobytu w tym mieście. Kamienice, stare mosty i nowoczesne budowle. Zabytkowa architektura przeplata się z nowoczesnymi projektami. Taki widok należy zdecydowanie do jednych z najciekawszych w Europie.

Sala Koncertowa w Amsterdamie

Będąc w stolicy Holandii trzeba koniecznie, zobaczyć, a nawet wybrać się do Sali Koncertowej. Budynek powstał na podstawie projektu, który wygrał konkurs w 1997 roku. Budowa Sali Koncertowej zakończyła się dopiero w 2005 roku. Od czasu otwarcia Sala przyciąga zarówno tłumy turystów, jak i mieszkańców. Wyróżnia się szklaną fasadą i wysuniętym zadaszeniem.

Co ciekawe, całość budynku ulokowana jest nad taflą wody. Sala łączy się z otoczeniem dzięki szerokim schodom i molo. Odbywają się tu koncerty muzyczne, ale dostępna jest również kawiarenka, wystawy oraz plac zabaw.

Bicycle Flat, czyli parking dla rowerów

Amsterdam słynie również z rowerów. Mieszkańcy bardzo chętnie przesiadają się z samochodu na „dwa rowerowe kółka”. Wysokie opłaty parkingowe dla samochodów sprawiły, że władzom miasto udało się przesunąć ruch samochodowy na obrzeża Amsterdamu. Z uwagi na sporą liczbę cyklistów w mieście powstają parkingi rowerowe, a w tym Bicycle Flat. Parking ten ulokowany jest w centrum, a został stworzony w 2004 roku.

Muzeum Vincenta Van Gogha

W czasie pobytu w Amsterdamie nie można pominąć Muzeum Vincenta Van Gogha, mieszczącego się w modernistycznym budynku, którego budowę rozpoczęto w 1963 roku, a gmach został oddany do użytku w 1973 roku.

W roku 1999 miała miejsce jego częściowa renowacja i przebudowa. W zbiorach tego Muzeum znajdują się setki obrazów, rysunków i listów artysty. To z pewnością największa kolekcja twórczości malarza.

Kontenery, czyli mieszkania studenckie

W Amsterdamie oprócz urokliwych kamieniczek nie brak również dość nietypowych projektów. Znajdują się tam oryginalne osiedla mieszkalne, wybudowane z myślą o studentach. Budynki wyglądają jak kontenery! Projekt ten powstał w 2005 roku. Mimo iż może wyglądać to na lichą konstrukcję, to w środku panują dość dobre warunki mieszkalne. Każdy student ma do dyspozycji nie tylko własny pokój, ale i kuchnię oraz łazienkę. Jedno takie mieszkanie to około 24 metry kwadratowe powierzchni.

Ile muszą zapłacić studenci za taką stację? Miesięczny wynajem „kontenera” kosztuje 350 euro. Kontenery znajdują się na przeciwległym brzegu od centrum, ale mieszkańcy mogą dotrzeć na drugi brzeg promem.

The Het Schip – budynek mieszkalny w kształcie statku

Mówi się nawet o stylu szkoły amsterdamskiej. Jednym z czołowych architektów tego stylu był Michel de Klerk – twórca niesamowitego osiedla socjalnego. Budynek przypomina statek, którego lufa zwrócona jest w kierunku centrum. Ta oryginalna budowla pełni funkcje mieszkalne, a w jednym z mieszkań na parterze znajduje się małe muzeum architektoniczne.

Willa dryfująca na wodzie

Skomplikowana sieć kanałów wodnych wcale nie jest przeszkodą dla architektów. Wręcz przeciwnie, pozwala im na oryginalne projekty osadzone na wodzie. Jednym z nich jest wodna willa.

http://zbiorstal.pl/produkty/zbiorniki-wody

Dom nie pływa, ale dryfuje. Z tego też powodu jest stosunkowo niski, a jego część sypialna znajduje się pod powierzchnią wody.

tani prąd dla firm oleje do koparki