Cech.ilawa

Portal informacji praktycznej

Kryształowa Katedra

Na całym świecie można odnaleźć wiele imponujących świątyń. Zachwycające gotyckie katedry z Francji, renesansowe włoskie kościoły, czy niesamowite budowle sakralne z Hiszpanii. O wielu z nich słyszał niemal każdy.

Wyjątkową świątynią można jednak odnaleźć też w mieście Garden Grove w Kalifornii. Kryształowa Katedra, bo o niej właśnie tu mowa, jest monumentalnym kościołem protestanckim, który zachwyca swą niebywałą formą. Za jej projekt odpowiada Philip Johnson i Johny Burgee.

Zachwycająca Kryształowa Katedra została stworzona z ponad 10000 prostokątnych kawałków szkła. Prace nad budową tego kościoła rozpoczęły się w 1977 roku, zaś zakończyły w 1980. Koszty projektu wyniosły ponad 17 milionów dolarów, czyli około 55 milionów dolarów na rok 2007.

Do budowy świątyni wykorzystano tak zwane szkła dymne. Zostały one zamocowane za pomocą silikonu, a nie przykręcenia, dzięki czemu budynek stał się odporny na trzęsienia ziemi o sile ośmiu stopni w skali Richtera. Świątynia ma wysokość dziesięciu pięter oraz stu dwudziestu metrów długości, natomiast jej wieża posiada wysokość dwudziestu dwóch pięter.

http://ewpa-sklep.pl/category/master-i-desa